Beltronics
 Powered by Max Banner Ads 

Atlantic 10 Basketball

2009-2010 A-10 Basketball Schedule

NOVEMBER
Friday, November 13
Massachusetts at Central Florida 7:00
Lehigh at Richmond 7:00
Cleveland State at St. Bonaventure 7:00
Drexel at Saint Joseph’s 7:00
UNC Asheville at Charlotte 7:30
Youngstown State at Xavier 7:30
Nicholls State at Duquesne 8:00
Maine at Fordham 8:00
Saturday, November 14
Temple at Delaware 12:00
(Philly Hoop Group Classic)
Creighton at Dayton 1:00
Hampton at La Salle 3:00
Southeast Missouri State at Saint Louis TBA
Sunday, November 15
George Washington at UNC Wilmington 4:30
Fordham at Fairfield 7:00
Monday, November 16
Virgina Military Institute at Richmond 7:00
Charlotte vs. Elon 9:30
(Dick’s Sporting Goods Preseason NIT,
Durham, N.C.)
Tuesday, November 17
Temple at Georgetown 4:00/ESPN
St. Bonaventure vs. St. John’s 7:00
(Blue Cross Arena, Rochester, N.Y.)
Holy Cross at Saint Joseph’s 7:00
Bowling Green at Xavier 7:30
Duquesne at Iowa 9:00/ESPNU
(O’Reilly Auto Parts CBE Classic)
Charlotte vs. Coastal Carolina/Duke TBA
(Dick’s Sporting Goods Preseason NIT,
Durham, N.C.)
George Washington at Boston University TBA
Wednesday, November 18
Sacred Heart at Fordham 7:00
Rhode Island at Brown 7:00
Cornell at Massachusetts 7:30
(Legends Classic)
Nebraska at Saint Louis 8:00
Thurday, November 19
Dayton vs. Georgia Tech 11:30am
(O’Reilly Auto Parts Puerto Rico Tip-Off,
San Juan, P.R.)
Richmond at William & Mary 7:00
La Salle vs. South Carolina 9:30/ESPNU
(Charleston Classic, Charleston, S.C.)
Friday, November 20
Dayton vs. George Mason/Villanova
1:00/3:00/ESPNU
(O’Reilly Auto Parts Puerto Rico Tip-Off,
San Juan, P.R.)
Saint Joseph’s vs Boston College 6:00
(Paradise Jam, St. Thomas, V.I.)
La Salle vs. Davidson/South Florida 7:00/9:30
(Charleston Classic, Charleston, S.C.)
Binghamton at St. Bonaventure 7:00
Saturday, November 21
Fordham at Hartford 2:00
Maryland-Baltimore County at
George Washington 2:00
Arkansas-Fort Smith at Massachusetts 7:00
(Legends Classic)
Siena at Temple 7:00
(Philly Hoop Group Classic)
Sacred Heart at Xavier 7:30
Saint Joseph’s vs. TBA
Purdue/South Dakota State
(Paradise Jam, St. Thomas, V.I.)
Sunday, November 22
Holy Cross at Rhode Island 1:00
Chattanooga at Richmond 5:00
(South Padre Island Invitational)
Dayton vs. TBA TBA/ESPNU/ESPN2
(O’Reilly Auto Parts Puerto Rico Tip-Off,
San Juan, P.R.)
La Salle vs. TBA TBA
(Charleston Classic, Charleston, S.C.)
Saint Joseph’s vs. TBA
Purdue/South Dakota State
(Paradise Jam, St. Thomas, V.I.)
Kennesaw State at Saint Louis TBA
(Chicago Invitational Challenge)
Monday, November 23
Duquesne vs. Binghamton 5:00
(O’Reilly Auto Parts CBE Classic,
Cullowhee, N.C.)
Saint Joseph’s vs. TBA TBA
(Paradise Jam, St. Thomas, V.I.)
Tuesday, November 24
Duquesne vs. Arkansas-Monticello 5:00
(O’Reilly Auto Parts CBE Classic,
Cullowhee, N.C.)
Princeton at George Washington 7:00
St. Francis (N.Y.) at Massachusetts 7:00
Longwood at Richmond 7:00
(South Padre Island Invitational)
Stony Brook at Rhode Island 7:30
Ball State at Temple 7:30
Mississippi Valley State at Saint Louis 8:00
(Chicago Invitational Challenge)
Wednesday, November 25
Duquesne at Western Carolina 7:30
(O’Reilly Auto Parts CBE Classic,
Cullowhee, N.C.)
Thursday, November 26
Xavier vs. Marquette 2:00/ESPN2
(Old Spice Classic, Orlando, Fla.)
Friday, November 27
Xavier vs. Creighton/Michigan
12:00/2:30/ESPN/ESPNU
(Old Spice Classic, Orlando, Fla.)
Massachusetts vs. Rutgers 5:30
(Legends Classic, Atlantic City, N.J.)
Richmond vs. Mississippi State 5:30
(South Padre Island Invitational,
South Padre Island, Texas)
Saint Louis vs. Iowa State 5:30
(Chicago Invitational Challenge,
Hoffman Estates. Ill.)
Temple vs. Virginia Tech 8:30
(Philly Hoop Group Classic, Philadelphia, Pa.)
St. Bonaventure vs. Southeast Missouri State 9:00
(Illinois State Tournament, Normal, Ill.)
Saturday, November 28
Towson at Dayton 2:00
Oregon State at George Washington 2:00
Rhode Island at Davidson 2:00
La Salle at Villanova 3:30/ESPN2
Massachusetts vs.
Florida/Michigan State 5:30/8:00
(Legends Classic, Atlantic City, N.J.)
Saint Louis vs. Northwestern/Notre Dame
5:30/8:00
(Chicago Invitational Challenge,
Hoffman Estates. Ill.)
Fordham at Manhattan 7:00
Temple vs. St. John’s 8:30
(Philly Hoop Group Classic, Philadelphia, Pa.)
St. Bonaventure vs. Norfolk State 9:00
(Illinois State Tournament, Normal, Ill.)
Richmond vs. Missouri/Old Dominion TBA
(South Padre Island Invitational,
South Padre Island, Texas)
Sunday, November 29
Radford at Duquesne 2:00
St. Bonaventure at Illinois State 4:30
(Illinois State Tournament, Normal, Ill.)
Xavier vs. TBA TBA/ESPN2/ESPNU
(Old Spice Classic, Orlando, Fla.)
Monday, November 30
Saint Joseph’s at Rider 7:00
DECEMBER
Tuesday, December 1
Temple at Western Michigan 7:00
Wednesday, December 2
Dayton at Miami (Ohio) 7:00
Pittsburgh at Duquesne 7:00/CBS C
(Mellon Arena, Pittsburgh, Pa.)
George Mason at George Washington 7:00
Quinnipiac at Massachusetts 7:00
Old Dominion at Richmond 7:00
Saint Louis at Georgia 7:00
Rhode Island at Virginia Commonwealth 7:30
East Carolina at Charlotte 8:00
Thursday, December 3
Lafayette at La Salle 7:00
Friday, December 4
Kent State at Xavier 7:30
Saturday, December 5
Providence at Rhode Island 1:00
St. Bonaventure at Mississippi State 2:00
Savannah State at Duquesne 3:30
(Chuck Cooper Classic, Pittsburgh, Pa.)
Massachusetts at Holy Cross 3:30
2009-10 ATLANTIC 10 COMPOSITE SCHEDULE
Penn State at Temple 4:00
Charlotte at Louisville 7:00ESPNU
Bowling Green at Fordham 7:00
Southern Illinois at Saint Louis 8:00
Lehigh at Dayton TBA
Sunday, December 6
Hartford at La Salle 2:00
Saint Joseph’s at Cornell 2:00
George Washington vs. Navy 5:00
(BB&T Classic, Washington, D.C.)
Monday, December 7
Massachusetts at Seton Hall 7:00
Tuesday, December 8
Dayton at George Mason 7:00
Stony Brook at Fordham 7:00
Quinnipiac at Rhode Island 7:00
Temple at Miami (Ohio) 7:00
Winston-Salem State at Charlotte 8:00
Xavier at Kansas State 9:00/ESPNU
Wednesday, December 9
Duquesne at West Virginia 7:00
Providence at George Washington 7:00
La Salle at Rider 7:00
Villanova at Saint Joseph’s 9:00/ESPN2
(The Palestra, Philadelphia, Pa.)
Thursday, December 10
Northeastern at Rhode Island 7:00
Le Moyne at St. Bonaventure 7:00
Friday, December 11
Old Dominion at Dayton 7:00
Grambling State at Massachusetts 8:00
Saturday, December 12
La Salle at Kansas 2:00/ESPN
(Sprint Center, Kansas City, Mo.)
Saint Joseph’s at Minnesota 3:00/Big Ten Network
Gardner-Webb at Charlotte 3:30
George Washington at Towson 4:00
Robert Morris at Duquesne 7:00
Savannah State at St. Bonaventure 7:00
Richmond at Virginia Commonwealth 7:30
Rockhurst at Saint Louis 8:00
Sunday, December 13
Rhode Island at Boston College 2:00
Villanova at Temple 3:00/CBS C
Fordham at St. John’s 4:00
Cincinnati at Xavier 7:00/ESPNU
Wednesday, December 16
Richmond at South Carolina 7:00
Canisius at Duquesne 7:30
Belmont at Saint Louis 8:00
Saturday, December 19
Villanova at Fordham 2:00
(Izod Center, East Rutherford, N.J.)
Bucknell at La Salle 2:00
Xavier at Butler 2:00/ESPN2
Massachusetts vs. Memphis 6:00/ESPN2
(TD Garden, Boston, Mass.)
Richmond vs. Florida 6:30
(Orange Bowl Classic, Sunshine, Fla.)
Duquesne at IUPUI 7:00
St. Bonaventure at Syracuse 7:00
Temple at Seton Hall 7:00
Presbyterian at Dayton 8:00
Missouri State at Saint Louis 8:00
Sunday, December 20
Fairfield at Rhode Island 1:00
Charlotte at Winthrop 4:00
Lehigh at Saint Joseph’s 7:00
Monday, December 21
Appalachian State at Dayton 8:00
La Salle vs. Oklahoma State 8:30/ESPN2
(Ford Center, Oklahoma City, Okla.)
Tuesday, December 22
UNC Greensboro at Richmond 12:00
Saint Francis (Pa.) at Duquesne 7:00
George Washington at East Carolina 7:00
St. Bonaventure at Niagara 7:00
Missouri-Kansas City at Saint Louis 8:00
Wednesday, December 23
Charlotte at Old Dominion 7:00
Fordham at James Madison 7:00
Massachusetts at Boston College 7:00
Miami (Ohio) at Xavier 7:00
Monday, December 28
George Washington at Holy Cross 7:00
UNC Wilmington at Richmond 7:00
Bowling Green at Temple 7:00
Tuesday, December 29
Cornell at La Salle 4:00
Boston University at Dayton 7:00
Rhode Island at Drexel 7:00
Saint Joseph’s at Siena 7:00
Louisiana State at Xavier 7:00/ESPNU
Mercer at Charlotte 7:30
Fordham at Kennesaw State 7:30
Eastern Illinois at Saint Louis 9:00
Wednesday, December 30
George Washington at Harvard 6:00
Duquesne at Old Dominion 7:00
Massachusetts at Davidson 7:00
Canisius at St. Bonaventure 7:00
Temple at Northern Illinois 8:00
Thursday, December 31
Richmond at Wake Forest 7:00/ESPNU
Friday, January 1
Dayton at New Mexico 9:00/
MountainWest Sports Network
Saturday, January 2
La Salle at Binghamton 2:00
Rhode Island vs. Oklahoma State 2:00/ESPNU
(Mohegan Sun Arena, Uncasville, Conn.)
Richmond at Bucknell 2:00
St. Bonaventure at Marshall 2:00
Princeton at Saint Joseph’s 2:00
Kansas at Temple 5:30/ESPN2
Georgia Tech at Charlotte 7:00/FoxSports South
Saint Louis at Bowling Green 8:00
Howard at George Washington TBA
Sunday, January 3
Xavier at Wake Forest 5:30/FoxSportsNet
Fordham at Hampton 6:00
Tuesday, January 5
Rhode Island at Akron 7:00
Ball State at Dayton 8:00
Wednesday, January 6
Charlotte at Tennessee 7:00
G. WASHINGTON at ST. BONAVENTURE 7:00
RICHMOND at DUQUESNE 7:00
SAINT JOSEPH’S at TEMPLE 7:00/CBS CR
FORDHAM at MASSACHUSETTS 7:30
Thursday, January 7
XAVIER at LA SALLE 7:00/CBS C
Saturday, January 9
DUQUESNE at DAYTON 2:00/CBS CR
FORDHAM at SAINT JOSEPH’S 4:00/CBS CR
ST. BONAVENTURE at CHARLOTTE 7:00
RICHMOND at SAINT LOUIS TBA
Sunday, January 10
XAVIER at G. WASHINGTON 12:00/CBS CR
TEMPLE at RHODE ISLAND 1:00
LA SALLE at MASSACHUSETTS 2:00
(MassMutual Center, Springfield, Mass.)
Wednesday, January 13
G. WASHINGTON at LA SALLE 7:00/CBS CR
MASSACHUSETTS at RICHMOND 7:00
SAINT JOSEPH’S at RHODE ISLAND 7:00
SAINT LOUIS at DUQUESNE 7:00
CHARLOTTE at XAVIER 7:30
DAYTON at FORDHAM 9:00
(Madison Square Garden)
Temple at Pennsylvania TBA
Saturday, January 16
DAYTON at XAVIER 11:00am/ESPN2
MASSACHUSETTS at TEMPLE 2:00
RHODE ISLAND at FORDHAM 2:00/CBS CR
LA SALLE at RICHMOND 4:00/CBS CR
SAINT JOSEPH’S at ST. BONAVENTURE 7:00
Sunday, January 17
SAINT LOUIS at CHARLOTTE 4:00/CBS C
Monday, January 18
Towson at Saint Joseph’s 7:00
Wednesday, January 20
CHARLOTTE at RICHMOND 7:00
DUQUESNE at RHODE ISLAND 7:00
GEORGE WASHINGTON at DAYTON 7:00
ST. BONAVENTURE at MASSACHUSETTS 7:00
XAVIER at TEMPLE 7:00/CBS CR
La Salle at Pennsylvania 7:00
FORDHAM at SAINT LOUIS 8:00
Saturday, January 23
TEMPLE at FORDHAM 1:00
CHARLOTTE at LA SALLE 2:00
RICHMOND at GEORGE WASHINGTON 2:00
Massachusetts at Baylor 4:00/ESPNU
DAYTON at SAINT JOSEPH’S 6:00/ESPNU
RHODE ISLAND at XAVIER 6:00/CBS CR
ST. BONAVENTURE at DUQUESNE 7:00
Monday, January 25
Saint Joseph’s at Pennsylvania TBA
Tuesday, January 26
RHODE ISLAND at DAYTON 7:00
Wednesday, January 27
LA SALLE at FORDHAM 7:00
MASSACHUSETTS at SAINT JOSEPH’S 7:00
SAINT LOUIS at GEORGE WASHINGTON 7:00
TEMPLE at CHARLOTTE 7:00/CBS CR
Thursday, January 28
DUQUESNE at XAVIER 7:00/CBS C
Saturday, January 30
LA SALLE at TEMPLE 12:00/ESPN2
G. WASHINGTON at RHODE ISLAND 1:00
SAINT LOUIS at RICHMOND 2:00/CBS CR
CHARLOTTE at MASSACHUSETTS 6:00/ESPNU
DAYTON at ST. BONAVENTURE 7:00
Sunday, January 31
FORDHAM at XAVIER 2:00
SAINT JOSEPH’S at DUQUESNE 4:00/CBS CR
FEBRUARY
Tuesday, February 2
RHODE ISLAND at LA SALLE 7:00
Wednesday, February 3
DUQUESNE at TEMPLE 7:00
RICHMOND at SAINT JOSEPH’S 7:00
XAVIER at MASSACHUSETTS 7:00/CBS CR
GEORGE WASHINGTON at CHARLOTTE 7:30
ST. BONAVENTURE at SAINT LOUIS 8:00
Saturday, February 6
XAVIER at DAYTON 12:00/ESPN2
CHARLOTTE at FORDHAM 1:00
DUQUESNE at GEORGE WASHINGTON 2:00
MASSACHUSETTS at RHODE ISLAND 2:00
TEMPLE at RICHMOND 2:00/ESPNU
ST. BONAVENTURE at SAINT JOSEPH’S 4:00
SAINT LOUIS at LA SALLE 4:00/CBS CR
Tuesday, February 9
SAINT LOUIS at SAINT JOSEPH’S 7:00/CBS CR
Wednesday, February 10
CHARLOTTE at DAYTON 7:00
FORDHAM at ST. BONAVENTURE 7:00
RICHMOND at RHODE ISLAND 7:00
Thursday, February 11
MASSACHUSETTS at DUQUESNE 7:00/CBS CR
Saturday, February 13
GEORGE WASHINGTON at FORDHAM 1:00
RICHMOND at ST. BONAVENTURE 2:00/CBS CR
DAYTON at SAINT LOUIS 4:00/ESPNU
RHODE ISLAND at TEMPLE 4:00/CBS CR
Xavier at Florida 6:00/ESPN
Sunday, February 14
LA SALLE at DUQUESNE 2:00
SAINT JOSEPH’S at
MASSACHUSETTS 4:00/CBS C
Wednesday, February 17
DUQUESNE at CHARLOTTE 7:00/CBS CR
FORDHAM at RICHMOND 7:00
MASSACHUSETTS at
GEORGE WASHINGTON 7:00
TEMPLE at ST. BONAVENTURE 7:00
SAINT JOSEPH’S at XAVIER 7:30
RHODE ISLAND at SAINT LOUIS 9:00/CBS CR
Thursday, February 18
LA SALLE at DAYTON 7:00/CBS C
Saturday, February 20
TEMPLE at SAINT JOSEPH’S 12:00/CBS CR
(The Palestra, Philadelphia, Pa.)
XAVIER at CHARLOTTE 2:00/CBS CR
FORDHAM at RHODE ISLAND 3:00
GEORGE WASHINGTON at RICHMOND 7:00
Sunday, February 21
DAYTON at DUQUESNE 1:00/ESPN2
ST. BONAVENTURE at LA SALLE 4:00/CBS CR
SAINT LOUIS at MASSACHUSETTS 4:00
Wednesday, February 24
DAYTON at TEMPLE 7:00/CBS CR
LA SALLE at GEORGE WASHINGTON 7:00
ST. BONAVENTURE at FORDHAM 7:00
SAINT JOSEPH’S at CHARLOTTE 7:30
XAVIER at SAINT LOUIS TBA
Saturday, February 27
CHARLOTTE at GEORGE WASHINGTON 2:00
RHODE ISLAND at
ST. BONAVENTURE 2:00/CBS CR
MASSACHUSETTS at DAYTON 7:00/CBS CR
DUQUESNE at SAINT LOUIS TBA
Sunday, February 28
RICHMOND at XAVIER 1:00/ESPN2
TEMPLE at LA SALLE 2:00
MARCH
Wednesday, March 3
CHARLOTTE at RHODE ISLAND 7:00
DUQUESNE at ST. BONAVENTURE 7:00
MASSACHUSETTS at LA SALLE 7:00
SAINT JOSEPH’S at
GEORGE WASHINGTON 7:00
XAVIER at FORDHAM 7:00
TEMPLE at SAINT LOUIS 8:00
Thursday, March 4
DAYTON at RICHMOND 7:00/CBS C
Saturday, March 6
FORDHAM at DUQUESNE 2:00
GEORGE WASHINGTON at TEMPLE 2:00
RICHMOND at CHARLOTTE 2:00
LA SALLE at SAINT JOSEPH’S 4:00/CBS CR
ST. BONAVENTURE at XAVIER 4:00
RHODE ISLAND at MASSACHUSETTS 7:00
SAINT LOUIS at DAYTON 7:00/CBS CR
Tuesday, March 9
Atlantic 10 Championship – First Round
No. 12 at No. 5 TBA
No. 11 at No. 6 TBA
No. 10 at No. 7 TBA
No. 9 at No. 8 TBA
(Campus Sites)
Friday, March 12
Atlantic 10 Championship – Quarterfinal Round
12:00/2:30/6:30/9:00 CBS CR
(Boardwalk Hall, Atlantic City, N.J.)
Saturday, March 13
Atlantic 10 Championship – Semifinal Round
1:00/3:30/CBS C
(Boardwalk Hall, Atlantic City, N.J.)
Sunday, March 14
Atlantic 10 Championship – Finals 1:00/CBS
(Boardwalk Hall, Atlantic City, N.J.)
Schedule Subject To Change; All times Eastern
CBS C – CBS College Sports Network
CBS CR – CBS College Sports regionally
syndicated games

Be Sociable, Share!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


*


 Powered by Max Banner Ads